لوگو امرداد

سفر نروید؛ شاه‌بیت یک سال‌ مدیریت ستاد کرونا

safarهموند (:عضو) هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: شاه‌بیت و همه‌ی خروجی ستاد ملی مقابله با کرونا در یک سال و نیم گذشته برای مدیریت سفر و صنعت گردشگری، سفارش «در خانه بمانید و سفر نروید» بوده است.

به گزارش ایسنا، شهاب طلایی در وبینار هسته‌ی علمی جهانگردی فرهنگی دانشگاه امام صادق (ع) با موضوع «بحران کرونا و مدیریت گردشگری ایران» گفت: با بررسی صنعت گردشگری پس از دهه‌ی ۸۰  روند رو به رشدی را می‌بینیم که البته در همه‌ی این دوره‌ها، بحران مقوله‌ای ناآشنا برای صنعت گردشگری ایران نبوده است و کنشگران (:فعالان) صنعت گردشگری با آن زیست کرده‌اند. بنابراین تنها بحث بحران کرونا نیست؛ پیش از کرونا، سیل بهار سال ۹۸، کشوری در آستانه جنگ به دنبال ترور سردار قاسم سلیمانی و جریان هواپیمای اوکراینی همگی مصائب گردشگری کشور شدند.

او از سوی دیگر به کاهش سرانه‌ی درآمد و اثر آن در سفر اشاره کرد و افزود: میانگین درآمد سرانه‌ی مردم در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۰ نزدیک‌به ۳۳ درصد کاهش پیدا کرده است. هنگامی‌که درآمد کاهش یابد در پی آن بخش سفر و گردشگری که به عبارتی هزینه‌های ضروری خانوار به‌شمار می‌روند، از سبد خانوار حذف می‌شود. از سویی در سال ۹۸ با تورم ۴۲ درصدی نیز روبه‌رو شدیم، بنابراین اوضاع اقتصادی در کشور طبیعی نبود. بنابراین این‌گونه نبود که روند گردشگری پیش از کرونا خوب و رو به رشد بوده باشد. اما پرسش این است صنعتی که با این همه بحران روبه‌رو بوده آیا با مدیریت هوشمند هم در همه‌ی این بحران‌ها روبه‌رو بوده است؟ هنگامی‌که بررسی می‌کنیم این مدیریت وجود نداشته و به بحران کرونا هم سرایت کرده است.

طلایی سپس درباره‌ی تاثیر سیاست‌گذاری‌های بهداشتی دوران کرونا بر گردشگری، گفت: این ستاد تنها متعلق به وزارت بهداشت نیست، بلکه مرکب از وزارت کشور، راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی و گردشگری، علوم و تحقیقات، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، دادستان کل کشور، سازمان برنامه و بودجه و رییس سازمان صدا و سیما و حتی یک نفر از فقهای شورای نگهبان است، پس تصمیمی که از این ستاد بیرون می‌آید باید همه‌ی مؤلفه‌ها را درنظر بگیرد. اینکه چنین مجموعه‌ای تنها سفارش می‌کند از خانه بیرون نیایید تا کرونا گسترش نیابد، از سویی نرخ ارز، بیکاری و تورم هم شدید است، صرفا یک سفارش بهداشتی و درمانی است، اگر بررسی کنیم می‌بینیم آن تصمیم‌گیری‌ها همه‌جانبه نبوده است.

او بیان کرد: شاه‌بیت و همه‌ی خروجی‌های ستاد ملی مقابله با کرونا در یک سال و نیم گذشته برای مدیریت سفر و صنعت گردشگری، سفارش «در خانه بمانید و سفر نروید» بوده است. اما ضلع دیگر قضیه چه می‌شود، مردم چگونه باید کسب درآمد کنند، آن هم با این اوضاع که در سال‌های ۹۸ و ۹۹ قیمت نفت به ۲۰ دلار رسید و کشور با بحران درآمد روبه‌رو شد. به نظرم سیاست‌گذاری‌ها برای مدیریت کرونا در حوزه‌های گوناگون همیشه از زاویه‌ی بهداشت و درمان بوده و از این غافل شده‌ایم که وزارت بهداشت سخنگوی این ستاد و یکی از اعضای آن است، البته که وزیر بهداشت انسان دل‌سوزی است و همه ما از مجاهدت کادر درمان سپاسگزاریم و وام‌دار (:مدیون) آن‌ها هستیم، ولی هنگامی‌که تصمیمی از یک ستاد ملی بیرون می‌آید باید همه‌ی  جنبه‌های آن را به‌ویژه اشتغال و درآمد را درنظر بگیرد.

هموند هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه این پرسش را مطرح کرد که دولت در یک سال و نیم گذشته برای حفظ گردشگری چه کرده است و در پاسخ به آن گفت: برپایه‌ی آنچه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرده قرار بود سه‌هزار میلیارد تومان تسهیلات به گردشگری داده شود تا بیش از ۲۰ هزار بنگاه از این تسهیلات استفاده کنند، اما آمارهایی که همین وزارتخانه داده نشان می‌دهد نه تنها کمتر از ۵۰ درصد این تسهیلات برای پشتیبانی از صنعت گردشگری پیش‌بینی شده که تا اسفندماه 1399 خورشیدی، تنها شش میلیارد تومان، یعنی نزدیک‌به یک‌پنجم آن تسهیلات اختصاص یافته است. گذشته از این، شمار بسیاری از فعالان گردشگری بنا به تجربه‌ی پیش، سراغ این وام نرفتند تا مشکلات‌شان دوتا نشود.

طلایی پافشاری کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا که درباره‌ی چنین بحرانی تصمیم می‌گیرد باید سیاست‌های همه‌جانبه‌ای داشته باشد و درآمد و کارآفرینی جامعه را در نظر داشته باشد. اگر این‌گونه باشد مردم هم از تصمیم‌های آن استقبال خواهند کرد. وقتی ملاحظه‌های کف جامعه در نظر گرفته نمی‌شود، بی‌گمان در اجرا با چالش روبه‌رو می‌شود و مردم هم استقبال نخواهند کرد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-04