لوگو امرداد
در پیِ کاوش‌های باستان‌شناسی

غار تاریخی دیگری در نزدیکی غار هوتو، رخ نمود

gharshalدر کاوش تیم باستان‌شناسی دانشگاه تهران در غار هوتو  بهشهر، یک غار باستانی تازه در نزدیکی این غار کشف شد.

به‌گفته‌ی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران یک غار باستانی تازه در نزدیکی غار «هوتو» در زمان کاوش این غار و  در فاصله‌ی ۳۰ متری آن کشف شده است.

سیف‌الله فرزانه در این‌باره به ایرنا گفت: غار تازه را تیم باستان‌شناسی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر حسن فاضلی نشلی در کاوش‌های باستان‌شناسی خود که با  آرمان چگونگی گذار از عصر غارنشینی به دوره‌ی کشاورزی و روستانشینی به شیوه‌ی نوین در غار هوتو انجام می‌دهد، کشف کرد.

وی با اعلام اینکه غار تازه کشف‌شده از سوی گروه باستان‌شناسی « شال » نامگذاری شده ، گفت که سراسر دهانه‌ی غار پوشیده از آثار فرهنگی است.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت که تیم باستان‌شناسی به دلیل کشف جمجمه‌ی دو شغال در لایه‌های بالایی غار، آن را به نام شال ثبت کردند. شال ، در زبان مازندرانی به شغال گفته می‌شود.

وی یادآوری کرد: تا پیش از کشف غار شال ، فقط یک بخش کوچک از محفظه‌ی غار پیدا بود، اما پس از خاک‌برداری روشن شد که این غار دست‌کم ۱۰ متر درازا 0:طول) دارد که با خاک‌برداری همه‌ی سطوح فوقانی ژرفا (:عمق) و ابعاد آن روشن خواهد شد.

فزانه با بیان اینکه کشف این غار می‌تواند به بسیاری از پرسش‌های جهانی در ارتباط با دوران غارنشینی و آغاز روستانشینی در مازندران پاسخ دهد، یادآور شد: نتایج این کاوش‌ها برای درک چگونگی و دلایل روستانشینی و آغاز کشاورزی در مازندران اهمیت بسیار بسیاری دارد. کاوش‌های لایه‌نگاری که تاکنون انجام شده نشان‌ دهنده‌ی غنای غار هوتو از دوره‌ی اشکانیان تا نزدیک‌به ۱۳ هزار سال پیش است.

غار هوتو و کمربند از نام‌ورترین غارهای باستانی ایرانی هستند که در نزدیکی بهشهر و همسایگی روستای شهیدآباد ( تروجن ) بر دامنه‌ی کوه البرز و رو به باختر (:غرب) در آغاز ورودی شهر بهشهر جای گرفته‌اند. این غارها نخستین‌‌بار سال ۱۹۴۹ از سوی گروه باستان‌شناسی آمریکایی از دانشگاه پنسیلوانیا به سرپرستی کارلتون کُن کاوش و کشف شدند. اهمیت این غارها در این است که بیانگر سکونت واپسین غارنشینان ایران در آغاز دوران روستانشینی هستند. هوتو و کمربند لایه‌هایی از دوره‌ی فراپارینه‌سنگی، نوسنگی، مس و سنگ، آهن و اشکانی دارند.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05