لوگو امرداد

سمفونی «چنین گفت زرتشت» روی صحنه می‌رود

38256سمفونی «چنین گفت زرتشت» اثر علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر بین‌المللی ایرانی همراه با ارکستر و گروه کر فیلارمونیک زاگرب به خوانندگی رضا فکری آدینه ۱۳ اسفندماه در کرواسی اجرا می‌شود.

کنسرت «چنین گفت زرتشت» با هدایت علی رهبری موسیقیدان برجسته ایران و خوانندگی رضا فکری انجام می‌گیرد. این کنسرت برای نخستین‌بار در خارج از کشور به زبان فارسی اجرا می‌شود، روایتی اصیل و ایرانی از «چنین گفت زرتشت» را به جهانیان ارایه می کند.

پوئم سمفونی چنین گفت زرتشت در ۶ بخش، نخستین پوئم سمفونی در جهان روی گفتار راستین زرتشت است که برای خواننده تِنور گروه کر و ارکستر بزرگ سمفونیک ساخته شده است. فقط در بخش سوم با نام جشن نوروز باستانی از شعری از محمدفرید ناصری بهره گرفته شده است.
علی رهبری به عنوان رهبر ویژه به این مراسم دعوت شده است. رهبری سال‌ها مدیریت هنری و رهبری پیوسته‌ی ارکستر زاگرب را بر دوش داشته است. رهبری پیش از این مدیریت اکسترهای سمفونیک بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران را در کارنامه دارد. خواننده‌ی اپرای این اثر رضا فکری است که در ۷ سال گذشته مورد توجه، پشتیبانی و همکاری علی رهبری بوده و تاکنون در اجرای آثاری چون «مرشد»، «اپرای غمنامه پارسی»، «اپرای حضرت ابراهیم» و «دیوان گوته» نیز همکاری بسزایی داشته است.
این کنسرت که ۲ بار در سال گذشته به شوند همه‌گیری بیماری کرونا لغو شده بود در مراسمی ویژه با حضور مسولان فرهنگی هنری و دولتی کشور کرواسی به مناسبت جشن ۱۵۰ سالگی ارکستر فیلارمونیک زاگرب اجرا خواهد شد. همچنین آغازگر برنامه‌های فرهنگ و هنر به مناسبت سی‌امین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و کرواسی است.
فیلارمونیک زاگرب که یکی از شناخته‌ترین فیلارمونیک‌های اروپا به شمار می‌رود و بیشتر رهبران و سولیست‌های نامی جهان با این ارکستر همکاری داشته‌اند. فیلارمونیک زاگرب نزدیک به ۱۲۰ نوازنده دارد و این برنامه با باشندگی ۱۸۰۰ تالار لسینسکی (بزرگترین تالار موسیقی کرواسی) روز آدینه ۱۳ اسفندما ه 1400 (۴ مارس) روی صحنه می‌رود. علی رهبری اجرای کنسرت «چنین گفت زرتشت»، این اثر ۶۵ دقیقه‌ای را به مردم کرواسی پیشکش خواهد کرد، چراکه برخی از مردم این کشور بر این باور هستند با ایرانیان نزدیکی فرهنگی دارند و تبار آنان از ایران باستان است.

برگرفته از مهر

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-01