لوگو امرداد

غار شاپور کازرون ثبت ملی شد

Shapourمجموعه غار شاپور و تنگ چوگان بیشاپور  از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهرستان کازرون، به فهرست آثار ملی پیوست

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با اشاره به ثبت ملی مجموعه غار شاپور و تنگ چوگان بیشاپور گفت: برای حفظ انسجام و یکپارچگی مجموعه عناصر ساسانی شهر بیشاپور بستر طبیعی این مجموعه شامل چشمه، رودخانه، غار و دره مشرف‌به تنگ چوگان ثبت ملی شد.

به گزاش میراث آریا و به گفته‌ی  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، محمد ثابت اقلیدی بابیان اینکه غارها از پدیده‌های ژئوتوریستی بسیار با ارزش هستند که هرساله میلیون‌ها گردشگر و محقق در سراسر جهان از آن‌ها بازدید می‌کنند، گفت: غار شاپور در نزدیکی شهر تاریخی بیشاپور و در دیواره جنوبی دره‌ای وسیع بنام تنگ چوگان، جای دارد که بخش شمالی تاقدیس دشتک (کوه شاپور) است و به دلیل جای گرفتن مجسمه شاپور بر دهانه آن به غار شاپور نامور شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: رودخانه شاهپور با ارتفاع ۸۵۰ متر، از میان تنگ چوگان گذرمی‌کند و درواقع رودخانه شاپور به‌عنوان یک منبع عظیم تغذیه آب موجب شده که سیستم توسعه‌یافته‌ای از غار که دست‌کم از رودخانه تا غار شاپور امتداد داشته، تشکیل شود بدین ترتیب غار شاپور در موقعیت کنونی، باقیمانده سیستم غار بسیار توسعه‌یافته‌ای بوده است که در درازای زمان و در اثر فرآیندهای فرسایشی از میان‌رفته و اکنون تنها قسمت انتهایی آن باقی‌مانده است.

ثابت اقلیدی بابیان اینکه غار شاپور یکی از چندین غاری است که در بخش غرب تنگ چوگان جای گرفته‌ است، گفت: غار سمت چپ به غار مادر شاپور معروف است و غار سمت راست غار مرمر نامیده می‌شود. درازای این غار یک هزار و ۸۱۵ متر و ژرفای غار از دهانه اول ۳۹- و از دهانه دوم ۱۰۳- است.

او در ادامه افزود: غار شاپور در تنگ چوگان یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهرستان کازرون به شمار می‌رود و همواره مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی است.

این غار از آهک کارستی تشکیل شده و تنوع درجه حرارت در بخش‌های گوناگون غار، تنوع رسوبات آهکی، تنوع رطوبت، تغییرات باد، تغییرات سایه‌روشن‌ها، وجود شعاع‌های کوچک نور در قسمت‌هایی که با فضای بیرون ارتباط دارند و بسیاری از شاهکارهای شناخته و ناشناخته طبیعت، همگی به پیدایش یک مجموعه اثر طبیعی منحصربه‌فرد منجر شده است. پدیده‌های ژئومورفولوژیکی موجود در این غار عبارت‌اند از استالاگمیت، استالاگتیت، ستون و فلاوستون و…. آثار باستانی دیوارهای ساخته شده از سنگ‌های نتراشیده و ساروج در زیر دهانه ورودی غار نشان می‌دهد که در زمان‌های قدیم از طریق تراس‌هایی که روی یکدیگر قرار گرفته بودند به غار دسترسی داشته‌اند امروزه با بالا رفتن از ۲۳۰ پله سنگی ساخته شده می‌توان به غار رسید. دو مسیر از مرکز استان فارس به‌طرف غار شاپور وجود دارد که یکی محور ارتباطی شیراز – قائمیه به سمت باختر بود و مسیر دیگری از محور ارتباطی شیراز– کازرون است.

با پژوهش ژرف‌تر درزمینه‌ی ژئومورفولوژی- هیدرولوژی مجموعه ثبت جهانی محور ساسانی فارس، معیارهای اصالت اثر تقویت شده و با ثبت طبیعی آن‌ها علاوه بر تقویت جاذبه‌های گردشگری می‌توان به معرفی هر چه بیشتر و حفاظت هر چه تمام‌تر از آثار مزبور پرداخت. ثبت طبیعی ملی مجموعه غار و تنگ چوگان گام مهمی در راستای معرفی و حفاظت هر چه بیشتر از شهر باستانی بیشاپور و ارزش‌های طبیعی- فرهنگی آن است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-01