لوگو امرداد

دوازده برجی خرم‌آباد، زنده‌سازی می‌شود

63058101عملیات زنده‌سازی (:احیای) دیوار ۱۰۰۰ ساله‌ی 12 ‌برجی خرم‌آباد آغاز شد.

عطا حسن‌پور، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از آغاز عملیات زنده‌سازی (:احیای) دیوار ۱۰۰۰ ساله‌ی دوازده‌برجی خرم آباد خبر داد.

به گفته‌ی وی: حصار تاریخی ۱۲ برجی خرم‌آباد پیرامون جای کنونی دژ شاپورخواست (:قلعه فلک‌الافلاک) از ۱۲ برج تشکیل شده بود که به مرور زمان تویران شده و اثری از آن برجای نمانده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان افزود: در سال‌های آغازین دهه‌ی ۹۰ بخشی از دیوار ۱۲ برجی با الهام از تصاویر قدیمی و موازی با خیابان اصلی ساخته شد که با برنامه‌ریزی انجام شده، پس از برداشتن نرده‌های موجود و انجام پی‌ریزی، حصار ۱۲ برجی در امتداد حصار زنده‌سازی‌ شده در گوشه‌ی باختری دژ آغاز شده است.

او گفت: برپایه‌ی واپسین نقشه‌های موجود و در دسترس، مربوط به سرهنگ چریکف روسی، محل حصار اصلی و ۱۲ برج روشن شده است و براین پایه عملیات احیای این دیوار تاریخی با اندکی جابه‌جایی برپایه‌ی وضع موجود، آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا نزدیک‌به یک ماه آینده تکمیل شود.

عطا حسن‌پور یادآور شد: برپایه‌ی اسناد و مدارک موجود این حصار به عنوان یکی از کوی‌های (:محله‌های) کهن شهر خرم‌آباد نزدیک‌به ۲۰ هکتار از زمین‌های منطقه دربردارنده‌ی تپه باستانی و دژ فلک‌الافلاک و محیط پیرامون، محدوده‌ی کنونی پادگان سپاه پاسداران، محدوده کنونی باشگاه افسران و سربازخانه، ۴ باغ تاریخی و سراب تاریخی گلستان را در برداشته است.

او افزود: حصار اصلی ۱۲ برجی در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ با ساخت خیابان کنونی ۱۲ برجی از میان رفته و با کمی عقب‌نشینی، اثری از آن برجای نمانده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان افزود: برپایه‌ی اسناد موجود و گفته‌ی پژوهشگران و تاریخ‌نگاران، ۱۲ برج حصار پیرامونی دژ فلک‌الافلاک، هر کدام یک نام داشته که منطبق با بروج فلکی بوده است.

دژ تاریخی فلک‌الافلاک خرم‌آباد بر روی تپه‌ای در مرکز این شهر و در گستره‌ی باغ تاریخی گلستان از آثار باستانی و تاریخی است که سالانه گردشگران داخلی و خارجی از آن بازدید می‌کنند.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-05-02