لوگو امرداد

نخستین سنگ‌نوشته‌ی «میدان چوگان» در لرستان کشف شد

choganنخستین سنگ‌نوشته‌ی (:کتیبه‌‌ی) میدان چوگان در لرستان و سومین میدان چوگان ایران، پس از اصفهان و قزوین در الیگودرز لرستان کشف شد.
به گزارش پایگاه خبری یافته، سیدامین قاسمی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، امروز چهارشنبه 24 اردیبهشت‌ماه 1399 خورشیدی، با اعلام این خبر گفت: «در بررسی‌های باستان‌شناسی و مردم‌شناسی اخیر در شهرستان الیگودرز توسط همکاران ما، عناصر معماری و تاریخی مهمی از نخستین میدان چوگان در لرستان و سومین میدان چوگان در کشور به دست آمده است».
وی افزود: «عناصر معماری مکشوفه شامل ۴ میل سنگی ایستاده و مربوط به دروازه‌های میدان چوگان هستند که یکی از آنها دارای کتیبه‌ای به زبان فارسی است».
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، با شادباش به مردم لرستان درباره‌ی کشف این اثر مهم، افزود: «این میدان چوگان در روستای “خلیل‌آباد” در دامنه‌های “قالی‌کوه” و “اشترانکوه” قرار دارد که با توجه به قرارگیری این منطقه در محور گردشگری آبشار “آب‌سفید” و “شول‌آباد”، در آینده به نقاط توریستی استان اضافه خواهد شد».
عطا حسن‌پور، کارشناس باستان‌شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی لرستان نیز در همین‌باره، گفت: «کتیبه‌ی مکشوفه بر بدنه‌ی میل سنگی دروازه‌ی میدان چوگان، به صورت غنچه‌ای و قارچی شکل، شامل ۴ مصرع شعر فارسی است که تاریخ ۱۱۱۶ قمری را بر خود دارد که با اواسط دوره‌ی صفویه همزمان است».
حسن‌پور در دنباله افزود: «متن کتیبه نشان می‌دهد “یحیی بن یوسف” نوه “خلیل خان سرلک”، از حاکمان سرشناس بختیاری در دوره‌ی صفوی، بنای عمارتی را در این منطقه بنیان نهاده که مشرف به میدان چوگان بوده است و سنگ‌های پاک‌تراش به جای مانده از این عمارت، که اکنون در اطراف پراکنده شده‌اند، حکایت از شکوه و عظمت این بنا دارد».
وی همچنین گفت: «هر چهار میل سنگی از محل خود جدا و در سده‌های گذشته پس از تخریب میدان چوگان، به قبرستان “خلیل آباد” منتقل شده‌اند که از این تعداد سه میل سنگی که توسط سودجویان آثار فرهنگی-تاریخی در معرض تخریب و یکی از آن‌ها را نیز شکسته بودند، به موزه مردم‌شناسی الیگودرز انتقال یافته‌اند».
این کارشناس باستان‌شناسی با اشاره به اینکه نمونه‌ی همانند این میل‌های سنگی، هم‌اکنون در میدان نقش جهان اصفهان که کهن‌ترین میدان چوگان در جهان است، وجود دارد، افزود: «کشف این میدان بعد از اصفهان و قزوین، سومین میدان چوگان در ایران به شمار می‌آید که باب تازه‌ای در مطالعات دوره صفوی در لرستان و ایران باز کرده و به زودی اطلاعات تکمیلی و مفصل‌تری در این رابطه به سمع و نظر علاقمندان خواهیم رساند».

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-24