لوگو امرداد
پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی موزه‌ها

هفت‌خوان بازدید از موزه‌ی ملی ایران

muzemeliمدیر کل موزه‌ی ملی ایران از نوبت‌بندی زمان بازدید از موزه‌ی ملی ایران، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی عمومیِ همه موزه‌ها و پروتکل اختصاصی موزه‌ی ملی، خبر داد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، در پیِ دستور رییس‌جمهور مبنی بر آغاز فعالیت موزه‌ها و بناهای تاریخی، موزه ملی ایران نیز افزون‌بر رعایت پروتکل عمومی پژوهشکده‌ی حفاظت و مرمت، با تهیه‌ی پروتکل اختصاصی، بازدید از موزه‌ی مادر ایران را که از ۲۹ اسفندماه برای جلوگیری از فراگیری ویروس کرونا تعطیل شده بود، در 7 نوبت، طبقه‌بندی کرد.
جبرییل نوکنده، مدیر کل موزه‌ی ملی ایران، می‌گوید: «با توجه به بحران ویروس کرونا محدودیت‌هایی در بازدیدها اعمال شده و به منظور حفاظت پیشگیرانه در سلامت کارکنان، بازدیدکنندگان و همچنین صیانت آثار موزه‌ای دستورالعمل ویژه‌ی بازدید در موزه ملی ایران تدوین و اجرایی می‌شود که ضروری است همه‌ی بازدیدکنندگان پیش از مراجعه به موزه‌ی ملی ایران این پروتکل را دقیق مطالعه کرده و موارد آن را رعایت کنند».
او با گفتن اینکه بازگشایی کامل همه‌ی بخش‌های موزه، شاید در بحران کرونا امکان‌پذیر نباشد، ادامه می‌دهد: «در تلاش هستیم تا به صورت تدریجی و پلکانی سالن‌های نمایشی موزه را بازگشایی کنیم. در مرحله نخست از چهارم تا ۹ خرداد صرفا “نمایشگاه کشفیات باستان شناسی سال ۱۳۹۸” گشایش یافته و از دهم خرداد موزه ایران باستان از دوره آغاز عیلامی تا پایان دوران ساسانی در طبقه همکف قابل بازدید می‌شود».
او با گفتن اینکه انتظار می‌رود مخاطبان و دوست‌داران موزه‌ای این‌بار با مسوولیت اجتماعی بیشتری به بازدید از موزه‌ها بیایند و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشند، ادامه می‌دهد: «بازدیدکنندگان حتما باید پیش از مراجعه به موزه‌ی ملی ایران پروتکل یادشده را به دقت مطالعه کرده و نسبت به بازدید در مسیرهای از پیش تعیین شده و به نشانه‌گذاری‌های نصب شده، توجه کنند».

muze3

پروتکل ویژه‌ی بازدید از موزه‌ی ملی ایران
به گزارش روابط عمومی موزه‌ی ملی ایران؛ پروتکل ویژه بازدید از موزه ملی ایران برای مدت زمان بحران بیماری کرونا تدوین شده و به طور متناوب به‌روزرسانی می‌شود، به این شرح است:
– تهیه بلیت به صورت اینترنتی از سایت تفریحاتی و اپلیکیشن تاپ و تعیین وقت قبلی صورت می‌گیرد. ورود به موزه‌ها تنها با تعیین زمان از قبل امکان‌پذیر است.
– بلیت‌ها دارای نوبت مشخص هستند و ترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت شود. در زمان شیوع کرونا تعیین وقت قبلی بلیت رایگان برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که از کارت¬های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می¬کنند نیز ضروری است. ارائه کارت و مدرک معتبر در خصوص بهره‌مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیت ضروری است.
– بازدید به‌صورت نوبتی انجام می‌شود و بازدیدکننده صرفا در زمان مشخص شده حق بازدید دارد. توصیه می¬شود با درنظر گرفتن دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک یا هر عامل دیگری وقت بازدید خود را بر اساس زمان اعلام شده تعیین و اقدام به تهیه بلیت کنند. هرگونه تاخیر یا تعجیل پذیرفته نیست. خواهشمند است در مدیریت بازدید با موزه همکاری لازم را به‌عمل آورید.
– در صورت تهیه بلیت از واحد فروش بلیت موزه، از ماسک و دستکش استفاده کنید. در هنگام ورود و درصورت ازدحام فاصله ایمن خود را از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیت با وجه نقد امکان پذیر نخواهد بود.
– برای پیشگیری از انتقال بیماری‌های حاد تنفسی مانند (کرونا و آنفولانزا) سنجش درجه حرارت بدون تماس با کمک دستگاه تب¬سنج از کلیه بازدیدکنندگان، مراجعین و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران صورت می¬گیرد. بنابراین امکان ورود فرد با ثبت درجه حرارت بدن بالاتر از ۵/۳۷ درجه سانتی گراد یا علائم مشکوک و غیرطبیعی مانند سرفه یا تنگی نفس به هیچیک از فضاهای موزه وجود نخواهد داشت.
– چنانچه بازدیدکننده‌ها مایل به رعایت قوانین و شیوه¬‌نامه حاضر نباشد، می¬‌تواند انصراف خود را از ادامه بازدید اعلام کند.
– بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به همراه آوردن وسایل اضافه خودداری کنید.
– بازدیدکنندگان موظفند در ورودی و در حضور مسوول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش نو خود اقدام کنند.
– کلیه بازدیدکنندگان موظف به پوشیدن روکش کفش در ورودی موزه هستند، تا از ورود آلودگی‌های سطح خیابان به موزه جلوگیری بعمل آید.
– ورود و استفاده از هر گونه مواد ضدعفونی‌کننده به منظور جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به آثار موزه ممنوع است.
– مسیر بازدید برحسب فاصله اجتماعی و ضرورت¬‌های مراقبت از اشیا طراحی و اجرا شده است.
– در طول مسیر بازدید علائم راهنمایی نصب شده است. نسبت به رعایت آن‌ها اقدام کنند.
– مسیر بازدید یک¬طرفه است، و حرکت از یک نقطه آغاز و در خروجی‌¬ها پایان می¬‌یابد، لذا هرگونه بازگشت در مسیر با هر توجیهی امکان¬پذیر نخواهد بود.
– فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.
– فاصله ۵۰ سانتی‌متری از ویترین¬‌ها، پایه¬‌های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. یادآوری می¬‌شود که در شرایط حاضر با توجه به ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و سلامت آثار نمی¬‌توانید به همه آثار یا اطلاعات آن در حین بازدید دسترسی داشته باشید.
– هیچ‌یک از آثار، ویترین¬‌ها، پایه¬‌های نگهدارنده، موانع و … را لمس نکنید.
– چنانچه بازدیدکنندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت نکنند، موزه مجاز به تذکر خواهد بود. در صورت عدم رعایت، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.
– موزه در این ایام از پذیرش گروه‌های بزرگ (بیش از شش نفر) معذور است. رزرو و ثبت نام گروهی تا اطلاع ثانوی مورد پذیرش نیست.
– بازدید به صورت انفرادی، خانوادگی و گروه‌های کوچک ( کمتر از۶ نفر) تعریف شده است و موزه در بحران کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش کودکان زیر شش سال معذور است.
– با توجه به لزوم کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید ۱۹، راهنمایان موزه، شما را در تمام طول مسیر بازدید همراهی نخواهند کرد و صرفا به پرسش‌های موردی پاسخ‌گو خواهند بود.
– جهت پیشگیری از شیوع ویروس کووید ۱۹، بروشور در دسترس قرار نمی‌گیرد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه موزه مراجعه و پی‌دی‌اف اطلاعات آثار را دریافت کنید. شما همچنین می‌توانید فیلم موزه را در سایت آپارات ببینید.
– کافه، رستوران در موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.
– فروشگاه موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.
– پس از استفاده از سرویس‌های بهداشتی دست‌های خود را طبق پروتکل‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به خوبی شست‌وشو داده و خشک کنید.

muzemeli2

مکان‌های منتخب قابل بازدید از موزه‌ی ملی ایران
نمایشگاه «کشفیات باستان‌شناسی سال ۹۸» از تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۸ به بعد آماده بازدید خواهد بود. در این مرحله ظرفیت پذیرش روزانه حدود صد نفر است.
«موزه ایران باستان» از آغاز دوره عیلامی تا پایان دوره ساسانی (طبقه همکف) از تاریخ دهم خرداد ۱۳۹۹ به بعد آماده بازدید خواهد بود.
برای صیانت از آثار موزه‌ای و آماده‌سازی زیر ساخت‌های لازم پیشگیرانه در بحران کرونا، بازگشایی به صورت تدریجی انجام می‌گیرد و با محدودیت‌های بازدید در موزه روبه‌رو هستیم. بازگشایی سایر قسمت‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد.

000

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-22