تارنمای خبری امرداد
در پی انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای

دگرگونی‌های آب‌وهوایی در ایران روی خواهد داد

صنعتی شدن جهان و افزایش گازهای گلخانه‌ای به دگرگونی‌های آب‌‌وهوایی و اقلیمی انجامیده است. دگرگونی‌هایی که پیامدهایی چون سیل و خشکسالی و توفان را در پی خواهد داشت و این همه از زیاده‌خواهی انسان و برخورد نابخردانه با طبیعت و جهان است.
اصغر محمدی‌فاضل، فرنشین (:رییس) انستیتوی محیط‌ زیست سازمان همکاری اقتصادی (اکو) گفت: «انسان در چند دهه‌ی گذشته آسیب‌های زیادی به طبیعت، محیط‌ زیست و تنوع‌زیستی وارد کرده و بدون تردید این آسیب‌ها بیشتر از آن است که با امکانات امروزی بشر ترمیم شود».
به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدی فاضل افزود: «فعالیت‌های انسان موجب تشدید آثار نامطلوب اثر گلخانه‌ای می‌شود، توسعه سوخت‌های فسیلی که موجب افزایش مقدار کربن دی‌اکسید آزاد شده در جو زمین شده، گرمایش زمین را بالاتر می‌برد، تغییرات نامطلوب و غیرمترقبه آب و هوایی، آب شدن یخ‌های قطبی و افزایش سطح آب‌های آزاد که موجب فرو رفتن مناطق مسکونی، صنایع و بنادر و در نتیجه آلودگی بیشتر اقیانوس‌ها می‌شود تنها بخش کوچکی از پیامدهای قابل پیش‌بینی اثرات عملکرد انسان بر طبیعت است».
وی افزود: «در نتیجه کاهش مصرف مواد خام در صنایع، اصلاح سبک زندگی و الگوی تغذیه جوامع بشری مهمترین راهکار برای رفع این بحران است».
محمدی فاضل همچنین به دگرگونی‌های اقلیم و تاثیر آن بر محیط زیست ایران اشاره کرد و گفت: «از لحاظ اقلیمی، ایران در شرایط خشک و نیمه خشک قرار دارد و انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای می‌تواند باعث تغییرات آب و هوایی شدید و مخرب شود، این تغییرات نه تنها باعث دگرگونی‌هایی در شرایط طبیعی کشور شده بلکه می‌تواند موجب بروز حوادث غیر مترقبه‌ای مانند سیل، توفان گرد و غبار، خشکسالی و سرمازدگی شود حال در کنار آن فعالیت‌های انسان نیز مزید بر علت است».
به گفته‌ی وی «دگرگونی آب‌وهوایی تاثیرات وسیعی نیز بر سلامتی بشر، حتا گیاهان و حیات وحش دارد، با افزایش حرارت، قدرت تبخیر کنندگی هوا یا تبخیر و تعرق، نیاز آبی موجودات و گیاهان بیشتر می‌شود».
رییس انستیتوی محیط‌ زیست سازمان همکاری اقتصادی گفت: «سیاست‌های کاهش گازهای گلخانه‌ای، تاثیر مستقیم بر دما، الگوی بارش و باد دارد، در نتیجه می‌توانند منجر به کاهش یا افزایش آلاینده‌ها و تغییر کیفیت هوا شوند، البته باید توجه داشت که سیاست‌های مدیریت انتشار گازهای گلخانه‌ای اثر فوری بر اقلیم ندارند و تغییرات الگوهای باد و بارش می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد».
وی گفت: «به عنوان مثال در کلانشهرهایی مانند تهران، شرایط خاص توپوگرافی، خُرد اقلیم‌های داخل و حاشیه شهر، جهت وزش باد، استقرار نامناسب صنایع و فناوری‌های نامناسب نقش مهمی دارند».

1/5 - (3 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید