لوگو امرداد
آیین گهنبار از بهره‌ی نام نیک دهشمندان

گرامیداشت یاد ارباب کیخسرو شاهرخ در اینستاگرام دبیرستان فیروزبهرام

گهنبار کیخسرو شاهرخآیین گهنبار چهره میدیوشهیم‌گاه به یاد ارباب کیخسرو شاهرخ و همه بزرگمردان هازمان زرتشتی و نیک‌اندیشان دبیرستان از اینستاگرام دبیرستان ماندگار و هنرستان فیروزبهرام پخش زنده می‌شود.
نخستین روز از چهره‌ی میدیوشهم در دبیرستان فیروزبهرام آیین گهنبارخوانی به گونه‌ای متفاوت با سال‌های گذشته برگزار می‌شود. آیین اوستاخوانی در روز خیر (خور) ایزد از تیرماه زرتشتی برابر با یکشنبه هشتم تیرماه خورشیدی از ساعت 19 برخط و زنده در صفحه‌ اینستاگرام فیروزبهرام به نشانی firoozbahram@ پخش می‌شود. دوستداران می‌توانند با تماشای آیین همازور میزد مینوی شوند و یاد بزرگمردان هازمان زرتشتی را گرامی دارند. جاودانگی بهره‌ی نام نیکشان باد. به امید این که بتوانیم در آیین آینده گردهم آییم و همازور شویم.
دبیرستان فیروزبهرام از دهش رادمنش بهرام‌جی بیکاجی به یاد فرزندش روانشاد فیروز در 18 اردیبهشت‌ماه 1311 خورشیدی بر روی زمین انجمن زرتشتیان بنا نهاده شد. این دبیرستان به سرپرستی اردشیر کیامنش و با رهنمون و دستیاری ارباب کیخسرو شاهرخ ساخته و در دومین روز از دی‌ماه 1311 خورشیدی گشایش یافت.

ارباب کیخسرو شاهرخ زاده‌ی هفتم تیرماه ۱۲۵۴ کرمان، درگذشت به تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۱۹ در تهران، از سال ۱۲۸۸ تا ۱۳۱۹ (از دوره دوم تا یازدهم) نماینده‌ی هازمان زرتشتیان در مجلس شورای ملی و فرنشین انجمن زرتشتیان تهران بود. از ارباب کیخسرو به عنوان یکی از برجسته‌ترین چهره‌های هازمان زرتشتی ایران و از شخصیت‌های خوش‌نام تاریخ معاصر ایران یاد می‌شود. وی به درستکاری و سلامت مالی شناخته شده است.

او بانی کتابخانه و موزه‌ی مجلس در تهران و چندین دبستان و دبیرستان است. وی سال ۱۳۰۴ با سفر به آلمان و خرید تجهیزات چاپ، چاپخانه‌ی مجلس را راه‌اندازی کرد. پیدایش محل خاکسپاری فردوسی و ساخت آرامگاه فردوسی در شهر توس از دیگر کارهای فرهنگی ارباب کیخسرو شاهرخ است. وی بنیانگذار انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۰۴ بود. آتشکده‌ی زرتشتیان تهران و آرامگاه قصر فیروزه به دستور ارباب کیخسرو ساخته شد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-30