تارنمای خبری امرداد

آغاز پاک‌سازی دیوارنویسی بر روی چارتاقی نیاسر

مسوول پایگاه میراث‌فرهنگی نیاسر کاشان از حضور استادکار و آغاز اقدامات آغازین (:مقدماتی) برای پاك‌سازی نقاشی‌ها و دیوارنویسی‌های به‌وجود آمده روی سازه‌ی تاریخی چارتاقی خبر داد.
به‌گزارش خبرگزاری میراث‌آریا و به‌گفته‌ی مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، هفته‌ی گذشته اثر تاریخی چارتاقی نیاسر از توابع کاشان بر اثر دیوارنویسی با افشانه رنگ مخدوش شده بود. علی ابوالفضلی روز یکشنبه ۱۱ آبان‌ماه در این‌باره، گفت: «با تحقیقات انجام شده مشخص شد، متاسفانه دو نفر در اقدامی غیرقانونی اقدام به نقاشی و دیوارنویسی بر روی قسمتی از بدنه دیوارهای بنای چارتاقی نیاسر کرده‌اند که بلافاصله اقدامات لازم برای پاک‌سازی نقاشی‌ها آغاز شد».
به گفته‌ی او عاملان این کار شناسایی شده و مراتب از طریق راه‌های حقوقی در حال انجام است.
مسوول پایگاه میراث‌فرهنگی نیاسر افزود: «از امروز اقدامات مقدماتی برای حذف نقاشی‌ها روی بنای چارتاقی آغاز شده و پاک‌سازی آن بر اساس اصول فنی و کارشناسی انجام خواهد شد».
او در ادامه گفت: «بنای چارتاقی در زمره یكی از آثار ارزشمند شهر نیاسر کاشان با قدمت دوران ساسانی به‌شمار می‌رود و توجه ویژه‌ای در سال‌های اخیر برای بازسازی این بنا و سامان‌دهی محوطه این اثر تاریخی انجام شده است».
ابوالفضلی افزود: «در سال ۱۳۹۴ این سازه توسط میراث‌فرهنگی مرمت شد. در راستای سامان‌دهی محوطه چارتاقی نیز با پیگیری‌هایی این پایگاه، انشعاب آب و تیرهای برق موجود در سطح محوطه جمع‌آوری شد. به‌منظور معرفی بنا نیز تابلویی دو زبانه نصب و طرح نورپردازی بنای چارتاقی نیز تهیه شده است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید