تارنمای خبری امرداد
مدیرکل میراث‌فرهنگی لرستان:

خانه‌های تاریخی بروجرد برگ زرین تاریخ لرستان هستند

امین قاسمی  مدیر کل میراث‌فرهنگی لرستان

مدیر کل میراث‌فرهنگی لرستان درباره‌ی خانه‌های تاریخی  بروجرد گفت: مجموعه خانه‌های تاریخی بروجرد که از دوره‌های صفوی، افشاری، زندیه و قاجاری برجای مانده است به شناسنامه‌ی این شهر تبدیل شده‌اند.

امین قاسمی  مدیر کل میراث‌فرهنگی لرستان در گفت‌وگو با امرداد گفت: خانه‌های تاریخی بروجرد برگ زرین تاریخ لرستان هستند. و به شناسنامه‌ی این شهر تبدیل شدند. نمونه‌ی مهرازی(:معماری) ناب این خانه‌ها را می‌توان در خانه بروجردی‌های کاشان نیز دید، گونه‌ای از مهرازی که در دیگر در خانه‌های این شهر دیده نمی‌شود.

گفتنی‌ست در نشست مشترک معاون میراث‌فرهنگی و مدیرکل دفتر امور پایگاه‌ها بنا شد، مبلغ ۱۰میلیارد ریال اعتبار از سوی وزارت میراث فرهنگی برای آزادسازی حریم و مسیر دسترسی به خانه‌ی تاریخی آیت‌الله بروجردی ویژه شود و  ادامه‌ی کار از سوی شهرداری بروجرد پیگیری و کامل شود. مهرازی این خانه از دوران قاجار و پهلوی یکم است.

وی با اشاره به ثبت ۲۴ خانه‌ی تاریخی بروجرد در فهرست آثار ملی کشور، افزود: خانه‌های تاریخی بروجرد به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری استان نقش به‌سزایی در رشد صنعت گردشگری خواهند داشت.

قاسمی در ادامه با بیان اینکه شماری از خانه‌های تاریخی بروجرد نیز در دست بازسازی هستند که می‌توان برای گسترش گردشگری از آن‌ها بهره برد ، ادامه داد: بهسازی مسیر دسترسی بافت تاریخی مسجدها، بازار سنتی و خیابان‌های پیرامون نیز در دست اقدام است که بی‌گمان با پیگیری پی‌درپی و هماهنگی میان‌بخشی می‌توان به نتیجه‌ی دلخواه رسید.

مدیر کل میراث و فرهنگی لرستان در پایان گفت: باید از تمام مرمت کاران، کارشناسان، پژوهشگران و طراحانی که در نگهداری، معرفی و پیشبرد تاریخ استان لرستان فعالیت می کنند تشکر کنم. پژوهش های ناب استاد شعبانی در رادیو بروجرد و افتخار آفرینی تیم بروجرد کهنه به سرپرستی جوان نخبه مهدی بیرانوند روژمان در مسابقه بین المللی طراحی و ایده پردازی بافت های تاریخی افغانستان در آذر و دی ماه امسال قدردانی میکنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید