لوگو امرداد

یافته‌هایی از دوران نوسنگی، دستاورد کاوش روش‌مند تُل قلعه

tolghalehکاوش و بررسی روش‌مند تُل قلعه در استان فارس دیرینگی این گستره را به هشت‌ هزار سال رساند.
به گزارش ایسنا مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید از پایان کاوش و بررسی‌های روش‌مند “تُل قلعه” که با آرمان شناخت ساختار فیزیکی محوطه، بازنگری دوره‌های استقراری و چگونگی پراکندگی و تراکم مواد فرهنگی دوره‌های گوناگون، اجرایی شده بود، خبر داد.
حمید فدایی یکشنبه ۲۴ اسفندماه 1399 خرشیدی، به خبرنگاران گفت: با پایان بررسی روشمند محوطه‌ی باستانی تُل قلعه می‌توان گفت تا به امروز این محوطه تنها محوطه‌ی در حوضه‌ی رودخانه کر است که توالی استقراری از دوره‌های گوناگون پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی را در برگرفته و می‌توان در آینده با کاوش‌های باستان‌شناسی و کمک علوم میان‌رشته‌ای در این محوطه تغییرات فرهنگی دشت مرودشت را از دوره نوسنگی تا اسلامی مورد مطالعه قرار داد.
فدایی در ادامه گفت: با مطالعاتی که در اکنون از سوی این پایگاه جهانی در دشت مرودشت برنامه‌ریزی می‌شود، می‌کوشیم پیشینه‌ی منطقه را از دوره‌ی پارینه سنگی در پناهگاه‌های سنگی و همچنین پیشینه‌ی روشن‌تری از سکنا گزینی در خود دشت را از نزدیک‌به هشت هزار سال پیش تا ورود اقوام پارسی به منطقه و رویدادهای پس از آن تا پایان دوره‌ی ساسانی و همچنین در دوره‌ی اسلامی به‌دست آوریم.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید با تاکید بر اهمیت ویژه‌ی محوطه‌ی «تُل آجری»، گفت: خوشبختانه محوطه‌ی تل قلعه به‌تنهایی بخش مهمی از پیشینه دشت را در خود جای داده و مطالعات گاه‌نگاری آن توالی سکونت در دشت را در بازه زمانی هشت هزارساله ارایه می‌کند.
دیرینگی تُل قلعه به هزاره‌ی ششم پیش از میلاد باز می‌گردد
سرپرست پروژه‌ی بررسی روشمند باستان‌شناسی تُل قلعه مرودشت درباره‌ی موقعیت تپه و انجام پژوهش‌های دقیق مستندنگاری این محوطه‌ی باستانی، گفت: این محوطه‌ی باستانی که مساحتی ۴ هکتاری را در بر می‌گیرد، در فاصله‌ی ۵۰ متری جنوب رودخانه سیوند شکل گرفته و ارتفاع آن از سطح زمین‌های پیرامون خود ۹ متر و متشکل از ۵ تپه‌ی کوچک‌تر است.
فضل‌الله حبیبی، با بیان اینکه در این بررسی با ایجاد ۲۱۰ شبکه مربعات بر روی محوطه، یافته‌های شاخص متعددی مورد ثبت و ضبط و مطالعه قرار گرفت، افزود: با پایان بررسی یافته‌های سفالی باید گفت که این یافته‌ها نشانگر این است که دیرینگی این محوطه به هزاره‌ی ششم پیش از میلاد بر می‌گردد.
این باستان‌شناس ادامه داد: در پایان این بررسی یافته‌هایی که مربوط به فرهنگ‌های نوسنگی(موشکی، بشی)، مس سنگی و آغاز ایلامی (باکون، لپویی، بانش) و ایلامی (کفتری، قلعه، شغه-تیموران)، عصر آهن ۲ و ۳، هخامنشی، ساسانی و اسلامی در تل قلعه شناسایی شد.
حبیبی افزود: یافته‌های عصر آهن شناسایی شده در این محوطه، با توجه به نزدیکی آن به شهر باستانی استخر و شهر هخامنشی پارسه، در ارتباط با ورود اقوام پارسی به منطقه فارس دارای اهمیت فراوان است.
سرپرست پروژه‌ی بررسی روشمند تل قلعه مرودشت در پایان در رابطه با یافته‌های اخیر این محدوده، افزود: برپایه‌ی بررسی انجام گرفته اوج گستره استقراری تل قلعه مربوط به دوره‌ی ایلام قدیم (کفتری) است که در این بازه زمانی از بزرگترین استقرارهای شرق دشت مرودشت بوده، در این بررسی شواهدی از فعالیت‌های صنعتی به‌ویژه تولید سفال از دوره‌ی نوسنگی، باکون و ایلام شناسایی شد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-08