لوگو امرداد

موبد اردشیر خورشیدیان: «سوشیانت» منجی در دین زرتشت؛ انسانی آرمانی

منجی 1موبد اردشیر خورشیدیان: ما زرتشتیان منجی را «سوشیانت» می‌نامیم انسانی آرمانی سرشار از اخلاق نیکو، می‌خواهد با آموزش مراحل تعالی و تکامل ما را به سوی بالاترین مقام (اهورامزدا) برساند.

موبد اردشیر خورشیدیان، فرنشین انجمن موبدان تهران در همایش «اندیشه منجی‌گرایی» که شنبه هفتم فروردین‌ماه 1400 خورشیدی از سوی گروه پژوهشی پویافکر در بستر اینستاگرام برگزار شد، به بیان «منجی در دین زرتشت» پرداخت. در این وبینار گروهی از اندیشمندان رهبران دینی و دین‌پژوهان حوزه‌ی مهدویت و استادان از دانشگاه‌های برتر داخل و خارج از کشور دعوت شدند تا درباره‌ی اندیشه‌های منجی‌گرایی در آینه‌ی ادیان توحیدی به ارایه یافته‌های علمی خود بپردازند. آنچه در ادامه آمده گزارش از سخنرانی موبد اردشیر خورشیدیان پیرامون «منجی در دین زرتشت» است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)، موبد اردشیر خورشیدیان، با اشاره به این که منجی در همه ادیان یکسان است اما با نام های مختلف شناخته می شود، افزود: همان گونه که خدا یکی است و همه پیامبران از جانب همین خدای واحد آمده‌اند، حقیت «دین» نیز نزد همه مذاهب یکسان است.
رییس انجمن موبدان تهران خاطرنشان کرد: تشخیص نیکی و راستی از بدی و کژی‌ها از یک قانون جهان شمول و همیشگی پیروی می‌کند که براساس اخلاق انسانی، وجدان و حقوق بشر است.
موبد خورشیدیان تصریح کرد: نمی‌توان منکر رستاخیر نهایی جهان شد بالاخره روزی فرا می‌رسد که منجی موعود برای اقامه عدل و داد و نجات بشر از گرفتاری‌ها ظهور می‌کند و افراد از هر دین و مذهبی به این موضوع اعتقاد دارند، حتا منتقدان این تفکر به آن امیدوار هستند چرا که این مساله ایده‌آل بشریت است.
وی تصریح کرد: ما زرتشتیان او را «سوشیانت» می‌نامیم به معنای سودرسان‌ترین انسان معنوی که سرشار از اخلاق نیکو است و می‌خواهد با آموزش مراحل تعالی و تکامل ما را به سوی بالاترین مقام (اهورامزدا) برساند؛ چیزی که حقیقت مطلق و آفریننده کل است.
رهبر دینی زرتشتیان ایران عنوان کرد: «گات‌ها» همچون سایر کتب آسمانی اصول و مقررات دین را مشخص کرده است تا انسان به واسطه‌ی پیروی از آنها مراحل تکامل را پیموده و به معنویتی که حقیقت مطلق و اهورا (هستی‌بخش) است، برسد.
وی با اشاره به این که اشوزرتشت، پیامبر زرتشتیان در گات‌های خود را یکی از سوشیانت‌ها می‌داند، افزود: سخنان گات‌ها تماما براساس حقیقت است و آخرین دانش روز هم آن را اثبات کرده مثل تمام حقایقی که در تمام ادیان وجود دارد و یکسان است اما درک ما از حقیقت نسبی است؛ چرا که هوش بشر در عین اینکه توانایی‌های بسیار دارد، محدود است و نمی‌تواند به درک کامل از هستی برسد.
موبد خورشیدیان ادامه داد: سوشیانت که یک انسان آرمانی به شدت دانا، به شدت پاک و با وجدان است، زمانی ظهور می‌کند که بستر فراهم شده باشد یعنی ما به اندازه‌ای به دانش و وجدانیات قوی مجهز شده باشیم تا بتوانیم ایشان را در گسترش نیکی و راستی و از بین بردی تباهی ها کمک و یاری کنیم.
جنگ منجی با عقلانیت سازگار نیست
وی بیان کرد: برخی معتقدند منجی وقتی می‌آید شمشیرکشی می‌کند، جنگ و خونریزی راه می‌اندازد در حالی که این با عقلانیت سازگار نیست و هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند آن را بپذیرد.
موبد خورشیدیان در ادامه سخنانش به کمال انسان زرتشتی پرداخت و عنوان کرد: هر کس می‌تواند با پیمودن مراحل عرفانی که از نیک‌اندیشی و راستی شروع می‌شود به امرداد یعنی جاودانگی، برسد و در نهایت با خدا یکی شود.
وی تصریح کرد: اولین گام برای رسیدن به تکامل شناخت خود است یعنی انسان به جایی برسد که بداند از نظر فیزیکی جسم و روان او در جهان هستی مثل ندارد و موجودی برتر از انسان آفریده نشده است البته به شرطی اشرف مخلوقات است که از تمام نیروهایش در راه رسیدن به عرفان بهره ببرد و خداگونه شود.
رهبر دینی زرتشتیان ایران عنوان کرد: از زمان اشوزرتشت تا ظهور سوشیانت ۱۲ هزار سال طول می‌کشد و در ده هزار اول روشنایی و تاریکی، جهل و خرافات با دانایی و حکمت مرتب درهم آمیخته‌اند.
وی با نقل این سخن اشوزرتشت در گات‌ها «انسان آفریده اخلاق است»، افزود: خداوند به انسان قدرتی داده که می‌تواند به تمام فضائل اخلاقی دست پیدا کند لذا هنگامی که منجی ظهور می‌کند، او به تمام اصول انسانی و اخلاق نیکو دست می‌یابد.
موبد خورشیدیان ادامه داد: بعد از اسلام تفکر شاه‌بهرام در ایران به وجود آمد؛ شاه‌بهرام از نسل شاهان کیانی از سوی هند می‌آید و ایران را نجات می‌دهد در اینجا فرهنگ ایرانی جای فرهنگ جهانی را می‌گیرد البته این پایان گیتی نیست بلکه پایان زشتی‌ها، پلیدی‌ها، ناپاکی‌ها و دروغ‌ها است که داد و راستی تمام جهان را فرا خواهد گرفت.
وی با تاکید بر این که همه ما معتقد به ظهور منجی هستیم، ابراز کرد: امیدواریم بتوانیم ایشان را درک کنیم هر چند زمان ظهور منجی موعود معلوم نیست اما ما باید تلاش کنیم بستر ظهورش را آماده کنیم و در نهایت با استفاده از آنچه خدا در اختیار ما نهاده به خدای یکتا برسیم.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

3 پاسخ

  1. بسیار نیک و اندیشه برانگیز فرمودند. پاینده باشند

  2. با سپاس از سخنان آموزنده و انديشه برانگيز رياست انجمن موبدان ايران آقاي دكتر خورشيديان. به نظر من بايد تاكيد شود كه بر خلاف ساير اديان، منجي منحصر به آخر زمان نيست. هر كس ميتواند سيوشانت و به جامعه سودرسان باشد. اشوزرتشت خود سيوشانت بود، همينطور بسياري از موبدان فرهيخته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-11-23