تارنمای خبری امرداد
آبشارهای ایران (22)

آبشار گله‌خانه؛ تردستی زیبای طبیعت

شهرستان ابهر در استان زنجان، گستره‌ای زیبا و پُر از جاذبه‌های گردشگری است. آن شهر را «دروازه‌ی آذربایجان» می‌نامند. مردمانش سزاوارانه به زیبایی دیار خود می‌نازند. در میان جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی ابهر، باید از آبشاری در آن پهنه نام بُرد که همواره پذیرای شمار بسیاری از گردشگرانی است که به آنجا می‌روند تا هم از زیبایی آبشار بهره ببرند و هم از طبیعت دل‌انگیز پیرامون آن. آن آبشار را «گله‌خانه»، یا «کله‌خانه (کوله خانه)»، می‌نامند. گله‌خانه در کنار دو آبشار «هشترخان» در شهرستان طارم و «شارشار» در شمال شهر زنجان، آبشارهایی هستند که زیست‌بوم استان را چشم‌انداز و زیبایی دیگری می‌بخشند.

22 کیلومتر پس از شمال شرقی شهر ابهر، روستایی به نام «گله خانه» هست که در چشم‌نوازی و دامنه‌های سبز و درختان پُر بارَش زبانزد است. آبشار گله‌خانه در آن روستا است و نامش را از آن گستره به وام گرفته است. برای رسیدن به آن آبشار سرریز و خروشان، باید از میان روستا رد شد و با گذر از صخره‌هایی ستبر و استوار، به پای آبشار رسید. آن‌گاه تنها کاری که باید کرد بهره بردن از طبیعت شگفت‌انگیز آنجا و تماشای ریزش آب‌هایی است که از سینه‌ی شکافته‌ی صخره‌ها پایین می‌آیند و راه خود را تا پهنه‌هایی دور ادامه می‌دهند.

کوه‌های سر به آسمان کشیده، آبشار گله‌خانه را در میان گرفته‌اند. در آنجا جز صدای آب‌هایی سرکش و نوای پرندگانی که در هر سو دیده می‌شوند، چیزی شنیده نمی‌شود! درختان، بلند و انبوه از شاخ و برگ‌اند. به ویژه در آن پهنه درختان گردو به فراوانی به چشم می‌خورند و درختان سپیدار.
بلندی آبشار گله‌خانه به 15 متر می‌رسد. از این دید، در میان دیگر آبشارهای استان زنجان، بلندترین آن‌ها است و بی‌گمان زیباترین آن‌ها. آب‌های سرازیرشده از آبشار در میان دره‌ای کم‌و‌بیش ژرف و سبزدرسبز، جاری می‌شود. از ییلاق «مرچین» یا «مرشین» نیز نباید غافل شد که مرتعی سبز و درختانی انبوه دارد و در پیرامون آبشار جای دارد. آبگیری نیز در راه آبی آبشار دیده می‌شود که از دیگر زیبایی‌های آن گستره است.

از لابه‌لای دیواره‌های آبشار گله‌خانه، درختچه‌هایی قد کشیده‌اند که گذر توفنده‌ی آب را دلخواه‌تر می‌سازند. در پایین آبشار نیز تخته‌سنگ‌های پهنی هست که می‌توان در آنجا ریزش پُر سر و صدای آب را دید و شنید. از آنجا می‌توان نرده‌هایی آهنی را دید که در بالای آبشار کار گذاشته شده است تا پناهی برای بازدیدکنندگانی باشد که دوست دارند از فراز کوه ریزش آبشار را نگاه کنند.
اما راه دسترسی به آبشار گله‌خانه اندکی دشوار است و نیاز به کوه‌پیمایی کوتاهی دارد.
شهرستان ابهر به زیبایی آوازه دارد. آبشار گله‌خانه نمایی دیگر از آن زیبایی را ارمغان گردشگران می‌کند.

آبشار آینه‌ ورزان؛ آینه‌ای برای زیست‌بومی زیبا

آبشار مُجن؛ سفر به طبیعتی صخره‌ای

آبشار گیسو؛ جاری و شورانگیز

آبشار اُرتُکند؛ تراش‌خورده از صخره و آب

آبشار گزو؛ خروش آب‌های توفنده

آبشار آب‌سفید؛ عروس آبشارهای ایران

آبشار زیارت؛ سرکش و شورانگیز

آبشار وروار؛ جاری از صخره‌های بلند

آبشار آب‌ملخ؛ پیوند هزار رشته آب

آبشار ساواشی؛ خنیاگری خوش‌آوا

آبشار درگاهان؛ راز جاری کویر

آبشار اِما؛ چشم‌اندازی از دو تصویر در یک قاب

آبشار رایِن؛ چشم‌اندازی برای زیبا دیدن

آبشار آتشگاه؛ مینیاتور پرنقش‌ونگار طبیعت

آبشار شاهان‌دشت؛ دل‌انگیز و افسونگر

آبشار نوژیان؛ خوشه‌خوشه، آب‌های سرریز

آبشار آسیاب خرابه؛ گیسویی خزه بسته از آب

آبشار ریژآو، دلربا و تماشایی

آبشار لُوِه، سرریز از صخره‌ای پلکانی

آبشار گنج‌نامه، همراهی تاریخ و زیست‌بوم

سنگان؛ آبشاری سترگ و خروشان

آبشار سمیرم؛ هنرنمایی طبیعت ایران

آبشار کبودوال، آبشار سراسر خزه‌ای ایران

آبشار شِوی، بالابلند رشته کوه‌های زاگرس

آبشار لاتون، ارمغان طبیعت چهارفصل ایران

آبشار مارگون، بلندترین آبشار چشمه‌ای جهان

آبشار ویسادار، دلبرانه‌ی طبیعت گیلان

آبشار بیشه، زیبا و خروشان

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید